Hareketli Protez nedir?

Hasta tarafından takılıp çıkarılabilen ve eksik dişlerin yerini alan apareylerdir. Total protez, parsiyel protez, immediat protez ve diş üstü protezler olmak üzere çeşitli tipleri mevcuttur.

Total Protezler

Total protezler, ağzınızda kendinize ait hiç dişiniz kalmadığında, alt ve üst çenenizde kalan kemik dokusundan destek alarak yapılan, ‘takma diş’ olarak da bilinen protezlerdir. İmplantın yapılamadığı durumlarda tercih edilir. Total protezlerde genellikle porselen dişler yerine özel malzemeden yapılmış plastik dişler kullanılır.

Parsiyel Protezler

Parsiyel protezler, ağzınızda kendinize ait dişlerinizin bir bölümünün olduğu, diğer bölümünün de çekildiği durumlarda implanta alternatif olarak tercih edilen, takıp çıkarılabilen protezlerdir.

Parsiyel protezler akrilik ya da tek parça dökümden yapılır. Bu tip protezler, ana dişlere bağlanan tellerle tutuculuk sağlarlar.

İmmediat Protezler

Tüm ana dişlerin çekilmesi gereken durumlarda, dişsiz kalmak istemeyenler için alternatiflerden biri de ‘immediat protez’ adı verilen doğal dişler çekilir çekilmez hemen takılan protezlerdir. İyileşme tamamlanıp dokular bu protezlerle uyumsuz hale geldiğinde ise hastanın daimi protezleri yapılmaya başlanır.

Diş Üstü Protezler

Ağızdaki doğal dişler veya kök üzerine uygulanan protezlere ‘diş üstü protezler’ denir. Protezin oturduğu doğal diş veya kökler, proteze tutuculuk ve sabitlik sağlar.